Jakie ograniczenia ma laptop?
Kompaktowa konstrukcja oznacza, że wymiana większości podzespołów będzie w przyszłości niemożliwa. Dlatego już na etapie zakupu należy zwrócić uwagę na rodzaj procesora, kartę graficzną, liczbę pamięci operacyjnej (RAM) czy liczbę portów USB, HDMI i wiele innych. Zacznijmy od początku.
Procesor, karta graficzna i pamięć RAM
Procesor, karta graficzna i pamięć RAM to podstawowe elementy każdego komputera. W przypadku komputerów stacjonarnych możemy wymienić jednostkę obliczeniową, grafikę oraz RAM. W laptopach jest inaczej. Tu wymienić i zwiększyć możemy jedynie pamięć operacyjną. Z tego właśnie powodu przed zakupem musimy określić zadania do jakich służyć będzie nowy laptop. Producenci sprzętu w specyfikacji zawsze podają maksymalną liczbę pamięci. To bardzo ważna informacja.
Biurowe aplikacje, komunikacja i przeglądanie stron z pozoru nie wymagają dużej mocy obliczeniowej. Mimo to warto rozważyć taki model, który zapewni odpowiedni komfort pracy. Wystrzegać należy się najtańszych rozwiązań, w których producenci montują procesory popularne w tabletach.
Za dobry przykład służyć mogą procesory z serii Intel Core M lub Intel Core i3, które posiadają wbudowane układy graficzne Intel HD Graphics. Zapewniają właściwą wydajność. Do biurowych zadań powinno wystarczyć 4 GB pamięci RAM, ale warto mieć możliwość rozbudowy.
Gdy laptop zapewnić ma nam rozrywkę, oferując wyświetlanie filmów wysokiej jakości, wydajny procesor i podstawowa karta graficzna spełnią swoje zadanie. Jednostka dwurdzeniowa taka jak Intel Core i5 będzie właściwym rozwiązaniem. Sugerowana liczba pamięci RAM to 8 GB.
Zupełnie inaczej wyglądać będzie konfiguracja mobilnego sprzętu dla gracza. Najwydajniejsze mobilne procesory oraz układy graficzne to obowiązek. Gracz musi rozważyć sprzęt z procesorami Intel Core i7 oraz mobilnymi kartami graficznymi GeForce lub Radeon.